Top Menu

Baseball & Softball Teams & Coaches

BASEBALL & SOFTBALL TEAMS & COACHES

2017 Spring Season

Click on any division to expand or, Expand All | Collapse All

Pee Wee Division (4-5yo)

Division Director, Gilda Mooney-Dube

TEAM COACHES SPONSORS
1 Jesse Stein
2  Justin Reyes
3   Brian Rayman
4 Sarratt & Volik
5  Nguyen & Egnatios-Beene
6 Garnett & Shweder
7 Neithardt & Blanco
8 Eric Demby

Read a message from Gilda Mooney-Dube, division director for the younger divisions, the 4 to 8 year olds (PeeWees (4 & 5), Rookies (6), Lions (7), and Pony-Majors (8))

Rookies Division (6yo)

Division Director, Gilda Mooney-Dube

TEAM COACHES SPONSORS
 1  Jesse Stein
 2 Jordan Levy
 3 Michael Neithardt
 4 Vishal Kapoor
 5 Kelly Sahner
 6  Thad Calabrese
 7 John Cochran
 8 Rick Curi

Read a message from Gilda Mooney-Dube, division director for the younger divisions, the 4 to 8 year olds (PeeWees (4 & 5), Rookies (6), Lions (7), and Pony-Majors (8))

Lions Division (7yo)

Division Director, Gilda Mooney-Dube

TEAM COACHES SPONSORS
 1 Zach Block
 2 Greenberg & Barash
 3 Andy McDonald
 4 Juan Bastidas
 5 Paul Herron
 6 Robert Aaronson
 7 Josh Thomases
 8 Jeff Tammes

Read a message from Gilda Mooney-Dube, division director for the younger divisions, the 4 to 8 year olds (PeeWees (4 & 5), Rookies (6), Lions (7), and Pony-Majors (8))

Pony Major Division (8yo)

Division Director, Gilda Mooney-Dube

TEAM COACHES SPONSORS
1  Jessica Donofrio
2  David Coun
 3  Steve Hubbell
 4  Jason Furlani
 5  Dennis Kelleher
 6 Tom LaMere
 7 John Cochran
 8  Peg Fox
 9  Bill Zafiros
 10  Greg Belinfanti
11  Joseph Gilbride

Read a message from Gilda Mooney-Dube, division director for the younger divisions, the 4 to 8 year olds (PeeWees (4 & 5), Rookies (6), Lions (7), and Pony-Majors (8))

Cubs Division (9-10yo)

TEAM NAME
ON SCHEDULE
TIER COACHES SPONSORS
David Barnes
Michael Baynes
Javier Hernandez
James Mister
Robert Greenblatt
Jay Gromek
Josh Weiss
Stephen Safina
Michael Cibella
Chris Grimshaw
Gary Gonya
Ross Intelisano
Randy Weinberger
Adam Crawford

Bantam Division (11-12yo)

TEAM NAME
ON SCHEDULE
TIER COACHES SPONSORS
Dennis Ahlgrim
Chris Albizu
Brian Gelbman
George Psarras
John Horowitz
Matt Bassett
Daniel Greenberg/ David Mulrooney
Kevin Brandmeyer
Michael Berg/ Reed Super/ Clayton Harding
Rich Williams/ Gaither Pratt
Sidney Wormsby
Rick Herman
Peter Orlowsky

Super Bantam Division (13yo)

TEAM NAME
ON SCHEDULE
COACHES SPONSORS
John Mariani
Nathaniel Marunas
Jonas Nachsin
Tony Bertoldo
Sam Miller
Michael Hartman

Grasshopper Division (14yo)

TEAM NAME
ON SCHEDULE
COACHES SPONSORS
Steven Cardello/ Louie Lacarbonara/ Al Miller
Chris Dougherty
Neil deMause
Brendan O’Connor/ Bill Solmo
Joel Steckel
Aaron Shiffman
Erik Lieber

Freshman Division (15-17yo)

TEAM NAME
ON SCHEDULE
COACHES SPONSORS
Michael Potter
Bob Puccio
Aaron Shiffman/ Stuart Miller
Eddie Rosenstein

Girl's Softball Mustang Division (8-10yo)

TEAM NAME
ON SCHEDULE
COACHES SPONSORS
Amy Carlson Curious Jane
Rick Curi Curious Jane
These activities are not sponsored or endorsed by the New York City Department of Education or the City of New York.

Character, Teamwork, and Sportsmanship.