Top Menu

Bulldogs Accomplishments

LIST OF ACCOMPLISHMENTS

Five Time Inductee in the Cooperstown Dreams Park American Youth Hall of Fame

2015

  • 14U Showcase – Richmond County Baseball Tournament Runners-up
  • 14U Showcase – Diamond Nation Runners-up
  • 14U Showcase – Baseball Heaven Runners-up
  • 14U Showcase – Diamond Nation Semifinalists
  • 14U Showcase – Sports at the Beach, Rehoboth Beach, DE Semifinalists
  • 14U Showcase – Baseball Heaven Semifinalists
  • 14U (Orange) – Marlboro Runners-up
  • 14U (Orange) – Kiwanis Champions
  • 14U (Green) – Islip Wood Bat Classic Runners-up
  • 13U (Orange) – Marlboro Champions
  • 13U (Orange) – NYTB Spring Weekend Champions
  • 13U(Orange) – USSSA World Series Semifinalists
  • 12U (Orange) – NYTB Spring Runners-up
  • 12U (Orange) – Marlboro Runners-up
  • 11U (Orange) – Marlboro Runners-up
  • 11U (Orange) – Sports at the Beach, Rehoboth Beach, DE Semi finalists
  • 10U (Orange) – Marlboro Champions
  • 10U (Orange) – Cooperstown Semi Finalist
  • 10U (Orange) – Kiwanis weeknight Champions (Undefeated)
  • 10U (Orange) – NYTB Spring Saturday Champions

2014

  • 14U USSSA Global World Series, Myrtle Beach, SC, Finalist
  • 14U NYTB Spring & Summer League, Runner Up
  • 14U NYTB Post-Season Spring Tournament, Champion
  • 10U (Orange) Battle at the Hill, Pine Hills, NJ, Champion
  • 10U (Orange) NYTB Spring Weekday and Saturday League, Champions
  • 10U (Orange) NYTB Post-Season Spring Tournament, Champion
  • 10U (Orange) Cooperstown Baseball Classic, Semi Finalist
  • 10U (Green) USABL Memorial Day Tournament, Runner-up, Marlboro, NJ
  • 10U (Green) NYTB Spring Weekday League, Runner-up

2013

  • NYTB Spring 14u Grasshopper Saturday, Runner Up
  • NYTB Summer 14u Grasshopper South White, Runner Up
  • Marlboro Memorial Day Tournament, 13u (Orange) Runner Up (3-0)
  • NYTB 2013 Grasshopper (13 Orange) Weeknight, Champion
  • Marlboro Memorial Day Tournament, 12u Orange (50/70) Runner Up
  • NYTB Spring 12u Orange Bantam Sunday & Weekday Night,
  • Champion
  • NYTB July 4 Bantam (12 Orange), Runner Up
  • NYTB Summer 12u Orange Bantam East , Regular Season C0-Champion
  • USSSA 12u (Orange AA World Series, Finalist (Virginia)
  • NYTB Spring 12u (Green) Bantam Saturday , Champion
  • NYTB Spring 12u (Green) Bantam Weekday Night, Runner Up
  • NYTB Spring 12u (Green) Bantam End of Season Tournament,
  • Runner Up
  • NYTB Bantam (11 Orange) Saturday Runner Up
  • Marlboro Memorial Day Tournament, 11u (50/70) (11 Orange) Champions
  • NYTB Bantam (11 Orange) End of Spring Season Tournament  Champions
  • Ripken Break Out the Lumber Tournament (11 Orange) —Platinum Champion
  • Bethpage  independence Open (July 4) 11 Green Tournament Finalist—Runner Up
  • NYTB Spring Cubs (10 Green) Saturday Regular Season Champion
  • NYTB Summer Cubs (9 Orange) Summer Regular Season Co-Champ
  • NYTB Spring Cubs (9 Orange) Saturday Regular Season Runner-up

2012

  • NYTB Summer 16u North Runner Up (15 Orange)
  • NYTB Spring 13u Grasshopper South, Champions (13 Orange)
  • NYTB Summer 13u Grasshopper South, Runner Up (13 Orange & Green)
  • NYTB Summer 13u Grasshopper South Playoff Champion (13 Orange & Green)
  • NYTB 14u Labor Day, Runner Up (3-1) (13 Orange & Green)
  • USSSA 13u World Series, Quarter Finalist (13 Orange)
  • NYTB Spring 12u Bantam East, Champion (12 Orange)
  • Marlboro Memorial Day Tournament, 11u (50/70), Runner Up (11 Orange)
  • NYTB Spring 12u Bantam East, Runner Up (11 Orange)
  • NYTB July 4 Bantam, Runner Up (11 Orange)
  • USSSA 11u World Series, Semi-Finalist (Indiana) (11 Orange)
  • NYTB Spring 10u Cub American End of Season Tournament, Champion (10 Orange)
  • Cooperstown Baseball Classic 10u 2012 Runner’s Up (10 Orange)
  • NYTB Cubs National End Of Season Tournament, Runner Up (10 Green)
  • NYTB Summer 8u Pee Wee Regular Season Champion
  • NYTB Summer 8u Pee Wee Playoff Champion
  • Ozone Howard Labor Day Tournament 8u Semi-Finalist

2011

  • NYTB Fall 14u Grasshopper North Champions
  • NYTB Spring 12u Bantam Central Champions
  • NYTB Spring 12u Tournament Champions
  • NYTB Summer 12u Bantam Central Regular Season Champions
  • NYTB Labor Day 12u Undefeated Champions (Combined Orange & Green)
  • NYTB Spring 11u Bantam East Champion
  • NYTB Spring 11u Bantam East Tournament Champion
  • NYTB Spring 10u Cubs American Champion
  • NYTB Spring 10u Cubs American Tournament Champion
  • NYTB Spring 10u (Green) Cubs American Runner Up
  • Cooperstown Baseball Classic 10u Runner Up
  • NYTB Spring 9u Cubs National Champion
  • NYTB Spring 9u Cubs National Tournament Runner Up
  • NYTB Summer 9u Cubs National Regular Season Champion
  • NYTB Summer 9u Cubs National Tournament Runner Up

2010

(10 Tournament Championships)

  • New York Travel Baseball July 4 Tournament, Bulldog 14u – Champion
  • Cooperstown Baseball Classic, July 12u “Battle at Cooperstown,” Bulldog 12u – Undefeated Champion, earning a berth in the 2011 USSSA 13u World Series
  • New York Travel Baseball, Spring Post Season Tournament, Bulldog 12u – Champion
  • New York Travel Baseball, Spring Pre-Season Tournament, Bulldog 12u – Champion
  • Marlboro Memorial Day Tournament, Bulldog 11u Orange – Undefeated Champion
  • New York Travel Baseball, Spring Post Season Tournament, Bulldog 11u Orange – Undefeated Champion
  • Cooperstown Baseball Classic, July 11u “Ball at the Hall,” Bulldog 11u Orange – Champion, earning a berth in the 2011 USSSA 12u World Series
  • Marlboro Memorial Day Tournament, Bulldog 11u Green – Semi-Finalist
  • New York Travel Baseball, Spring Post Season Tournament, Bulldog 10u Orange – Champion
  • New York Travel Baseball, Spring Pre-Season Tournament, Bulldog 10u Orange– Champion
  • New York Travel Baseball, Spring , Cubs American Division Bulldog 10u Orange– 2nd Place
  • St Athanasius Baseball Spring League, Bulldog 9 Green – Runner Up
  • New York Travel Baseball, Spring Post Season Tournament, Bulldog 9u Orange – Champion
  • New York Travel Baseball, Summer , Bulldog 9u Orange – 2nd Place
  • New York Travel Baseball, Summer , Bulldog 8u – 2nd Place

2009

  • New York Travel Baseball, Spring League Runners Up Bantam American Division 12u
  • Sports at the Beach – Beach Blowout, Delaware, 12u April, 2009 – Semi-finalist
  • New York Travel Baseball July 4 Tournament, Bulldog 10u – Semi-Finalist
  • New York Travel Baseball Summer League, Bulldog 10u (12U Bantam West Champions)
  • New York Travel Baseball Spring League, Bulldog 10u Green (10U National League Champions)
  • New York Travel Baseball Summer League, Bulldog 9u Orange (10U National League Runners Up)

2008

  • New York Travel Baseball Pre-Season Wood Bat Tournament March 29-30, 12U Champions
  • New York Travel Baseball Pre-Season Wood Bat Tournament March 29-30, 11U Champions
  • New York Travel Baseball Pre-Season Wood Bat Tournament March 29-30, 10U Consolation 3rd Place

2007

  • Cal Ripken Districts – Runners Up 7-8 Division (Bulldog 8 Orange)
  • 7th Annual Triple Crown Sports Spring Frost Tournament in North Branford, Ct (10u) Champions (April 2007) (Qualifying for Triple Crown World Series & Summer Nationals, Myrtle Beach, SC.) (Bulldog 10 Orange)
  • Sports at the Beach Bat and Battle V Tournament in Rehoboth Beach, DE (10u) – 3rd Place Qualifying for CABA World Series. (Bulldog 10 Orange)
  • PPBA Cubs North (10U) Champions (undefeated) (Bulldog 10 Green)
  • Marine Park – Runner’s Up 11s, 12u, Spring 2007 (Bulldog 11)
  • NJBL Breezy Point Tournament, March, 2007, 12u, Runners Up (Bulldog 11)
  • Diamond State, Launching the Dream Tournament, DE – – 1st Place Pool A – balance of Tournament cancelled due to weather (Bulldog 11)
  • Marine Park-Bergen Beach-Metro: Metro 11s Champion – AABC District Champions, 2007 (Bulldog 11)
  • St Athanasuis Spring League, 12u Runners Up (Bulldog 12 Green)
  • South Brooklyn Baseball Spring League, 12u Runners Up (Bulldog 12 Green)
  • Marine Park-Bergen Beach Federation: Bantam Division Champions, 2007 (Bulldog 12 Orange)
  • Marine Park-Bergen Beach Metro Wood Bat: Bantam Division Champions, 2007 (Bulldog 12 Orange)
  • NYC Federation Walter Shea Tournament Champions (Bulldog 12 Orange)
  • NY Travel Baseball Summer – Runners Up 7-8 Division (Bulldog 8 Green)
  • St. Athanasuis Summer – Runners Up 7-8 Division (Bulldog 8 Green)
  • Hillsborough Memorial Day Tournament, 10u, Runners Up (Bulldog 10 Orange)
  • Triple Crown Sports, Summer Nationals 10u, Myrtle Beach, SC. , NATIONAL CHAMPIONS (Bulldog 10 Orange)
  • Cal Ripken Patriots Day Tournament, Aberdeen MD – Runners Up (Bulldog 10 Orange)
  • Hillsborough Memorial Day Tournament, 11u, Runners Up (Bulldog 11 Orange)
  • NY Travel Baseball Summer– Champions 12u Division (Bulldog 12 Orange)
  • Frank J. Tempone Memorial Tournament in Juniper Valley Park (12u), July 4, Champions (Bulldog 12 Orange)
  • NJBL Labor Day Tournament – Champions 12u Division (Bulldog 12 Orange)
  • NY Travel Baseball Fall– Champions 12u Division (Bulldog 12 Orange)
  • NY Travel Baseball Summer– Champions 14u Division (Bulldog 13)
  • St Athanasuis Spring League, 14u Champions (Bulldog 14)
  • NYTB Fall, 10u Runners Up (Bulldog 10 Orange)
  • NYTB Fall, 10u Runners Up (Bulldog 13)

2006

  • Washington Township Memorial Day Tournament 9U Runners Up
  • National Junior Baseball League (NJBL) Spring
  • American Division 9u Runners Up
  • ECTB Pine Bush Invitational Tournament, 9U Champions
  • Hillsborough Memorial Day Tournament 10U Champions
  • St. Athanasius Spring 10U League, 1st Place
  • Cal Ripken District 10 Year Old Champions
  • Prospect Park Baseball Assoc. Bantam Champions (12u)
  • BBL NY Metro Champions (12U)
  • AABC NY Sectional Championship – Runners Up (12U)
  • St. Athanasius, Summer 7-8 Regular Season 1st & 2nd Place (2 teams)
  • NJBL Ronkonkoma Labor Day Tournament, Champions (12U)
  • New York Travel Baseball Summer Season 12U, 1st Place
  • New York Travel Baseball Summer Season 11U, 1st Place
  • New York Travel Baseball Summer League Championship, Runners Up (12U)
  • New York Travel Baseball Summer League Championship, Runners Up (11U)
  • New York Travel Baseball Fall League Championship, Champions (11U)

2005

  • Babe Ruth District Champions (13U)
  • SBBL Cub Champions (10U)
  • SBBL Cub Champions (9)
  • BBL 15-16 Division Champions (15U)
  • SYAG Ed Rall Memorial Tournament Champions (8U) (automatically qualifying for the 2006 BPA World Series)
  • Amity Baseball Summer League Runner-Up (11U)
  • Amity Baseball Summer League Runner-Up (12U)
  • St. Athanasius Summer League Runner-Up (12U)
  • St. Athanasius Summer League 7-8 Champions (8U)

2004

  • Prospect Park Baseball Assoc Cub Runners Up (9U)
  • SBBL Cubs Division Runners Up (10U)
  • SBBL 10 & Under Summer Tournament Runners Up (10U)
  • SBBL Bantam Division Runners Up (12U)
  • Babe Ruth District Champions (12U)
  • Beaver Valley 4th of July Tournament Champions (12U)
  • Babe Ruth District Champions (13U)
  • SBBL Grasshopper Division Runners Up (13U)
  • St. A’s Summer 12U Tournament Runners Up (10U)

2003

  • Sacred Heart Tournament Champions (8U)
  • Jim Friel Memorial Tournament Cubs Div. Champs (10U)
  • Prospect Park Baseball Assoc Bantam Champions (11U)
  • Sacred Hearts Summer Tourn. Bantam Div.Champs (11U)
  • Sacred Hearts Summer Tourn. Pony Division Champs (8U)
  • Jim Friel Memorial Tourn. Bantam Div. Runners up (11U)
  • Brooklyn Baseball Bantam Runners Up (12U)
  • Brooklyn Baseball Grasshopper Runners Up (13U)

2002

  • Parkville Summer League 8U Champions
  • Brooklyn Combined League Cubs Runners UP (9U)
  • Prospect Park Baseball Assoc Bantam Champions (11U)
  • Bergen Beach Bantam Runners Up (12U
  • Parkville League Bantam Runners up (12U)
  • Three B Grasshopper Champions (13U)
  • Parkville Summer League Grasshopper Champions (13U)

2001

  • Great Kill Little League Tourn. Undefeated Bantam Champs
  • Richmond County Federation Bantam Champions
  • Garden State X Games Tourn. Undefeated Bantam
  • Prospect Park Baseball Assoc Bantam Champions (12U)
  • AABC Metro Tournament Bantam Runners Up
  • Kiwanis Wood Bat League Undefeated Bantam Champions
  • Cal Ripkin Tournament Bantam Champions
  • Mayor’s Cup Invitational Bantam Champions
  • Cooperstown Dreams Park NATC Top 16
  • Parkville Summer League Undefeated Bantam Champions
  • Kiwanis Wood Bat League Grasshopper Champions
  • Parkville Summer League Grasshopper Runners-Up

2000

  • Prospect Park Baseball Assoc Grasshopper Champions (14U)
  • Prospect Park Baseball Assoc Bantam Champions (12U)
  • Prospect Park Baseball Assoc Cub Champions (10U)
  • St. A’s Cubs 1st Place
  • Triple B Grasshopper Champions
  • Triple B Bantam Runners Up
  • Triple B Cub Champions
  • Richmond County Grasshopper Undefeated Champions
  • Mayor’s Cup Invitational Bantam Runners Up
  • Parkville Summer League Cubs Champions
  • Parkville Summer League Bantam Undefeated Champions
  • Bklyn Baseball Summer League Bantam Undefeated Champs
  • East Shore Little League Fall Season Runners Up
  • West Shore Little League Fall Classic 2nd Place

1999

  • Prospect Park Baseball Assoc Cubs Champions (10U)
  • Triple B Cubs Champions
  • NABF Eastern Regional Cubs Tournament Runners Up
  • PPBA Undefeated Bantam Champions
  • Mayor’s Cup Invitational Bantam Semifinalist
  • Prospect Park Baseball Assoc Turkey League Grasshopper 1st Place
  • Parkville Summer League Cubs Runners Up
  • Parkville Summer League Bantam Runners Up

1998

  • Prospect Park Baseball Assoc Undefeated Bantam Champions (12U)
  • Tripple B Bantam Champions
  • Parkville Summer League Bantam Champions
  • AABC Federation Bantam Tournament Runners Up

1997

  • Prospect Park Baseball Assoc American League 1st Place

1996

  • Prospect Park Baseball Assoc Cubs Champions (10U)
  • Cubs Amity Summer League Champions (10U)
  • Cubs Parkville Summer League Runners Up (10U)
These activities are not sponsored or endorsed by the New York City Department of Education or the City of New York.

Character, Teamwork, and Sportsmanship.